Jakie są najważniejsze parametry kotłów dwufunkcyjnych?

kocioł

Kocioł dwufunkcyjny to urządzenie, które służy nie tylko do podgrzewania wody w domowej instalacji ogrzewania, ale również wody w kranach. Zapewniają więc więcej możliwości niż modele jednofunkcyjne oraz większą wygodę użytkowania. Podczas doboru odpowiedniego kotła dwufunkcyjnego trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów technicznych, które wpływają na ich wydajność i efektywność działania.

Podstawowe parametry kotłów dwufunkcyjnych

Jedną z podstawowych kwestii technicznych wymagających określenia już na początku jest rodzaj paliwa gazowego, jaki ma być docelowo wykorzystywany. Popularne kotły, które są dostępne na rynku, przystosowane są do gazu ziemnego i wymagają przezbrojenia na propan butan – co wiąże się z zakupem odpowiedniego zestawu. 

Kolejny istotny parametr to moc kotła dwufunkcyjnego. Trzeba ją określić jeszcze przed zakupem. Uwzględnia się przy tym przede wszystkim powierzchnię do ogrzania. Oprócz tego trzeba wziąć pod uwagę również jakość i grubość warstwy izolacji budynku lub — w przypadku mieszkania — ilość ścian będących ścianami zewnętrznymi. Obliczenie zapotrzebowanie na moc grzewczą kotła nie należy do najprostszych zadań, a jednocześnie jest bardzo ważne, aby w przyszłości uzyskać oczekiwany komfort cieplny w pomieszczeniach. W tym przypadku warto więc skorzystać z pomocy fachowców. Niezbędne wsparcie uzyskasz, kontaktując się z naszą firmą.

Niezwykle istotną cechą jest sprawność pieca dwufunkcyjnego. Parametr ten określa stosunek wartości spalania do uzyskiwanej energii cieplnej. Nie jest to łatwe do oszacowania, więc w tym przypadku także najlepiej poradzić się fachowców. Podczas obliczania trzeba podzielić wartość opałową paliwa ciepło uzyskane w procesie spalania, a następnie pomnożyć wynik przez 100%.

Warto też zwrócić uwagę na wymiary zewnętrzne kotła. Te z kolei zależą od miejsca jego montażu, czyli wielkości pomieszczenia, do którego doprowadzona jest instalacja wodna i gazowa.

Najłatwiejszym do określenia parametrem jest klasa energetyczna urządzenia. Najlepiej wybierać energooszczędne piece, czyli oznaczone literą “A” i plusami (im więcej plusów, tym lepiej).