Solary

Kolektory-Sloneczne-SolaryKolektory słoneczne wykorzystują przemianę energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną ? wykorzystując przy tym zjawisko fotowoltaiczne. Najczęściej wykorzystywane są w procesie ogrzewania ciepłej wody użytkowej lub wody w basenach, w okresie grzewczym mogą też wspomagać centralne ogrzewanie. Cechuje je najwyższy efekt ekologiczny ? przy minimalnym koszcie wytworzenia ciepła.
Najczęściej spotykane kolektory solarne:
?    Płaskie
?    Próżniowe
Kolektory płaskie posiadają dużą powierzchnię absorpcyjną, przez co w okresie słonecznym idealnie oddają ciepło płynące z promieni słonecznych, ale są mniej wydajne przy niskiej temperaturze. Kolektory próżniowe zaś- dzięki próżni pomiędzy szkłem i absorberem ? są mniej wrażliwe na spadek temperatury, co bezpośrednio ma wpływ na efektywność w okresie jesienno-zimowym.
Przy wyborze kolektora istotne więc jest określenie warunków, w jakich ma dany system pracować i jakie ma spełniać zadanie oraz określenie wielkości środków, jakie mogą zostać  przeznaczone na daną inwestycję – w stosunku do czasu zwrotu inwestycji i żywotności wybranego urządzenia.