Jakie objawy mogą sugerować awarię kotła grzewczego?

zimno w mieszkaniu

Bez względu na to, jaki rodzaj kotła grzewczego wykorzystujesz, z pewnością oczekujesz od niego pełnej sprawności, bezpieczeństwa i wydajności. Niestety podczas eksploatacji może dochodzić do różnorodnych awarii i uszkodzeń, które zaburzać prawidłowe działanie urządzenia. Niektóre usterki dają bardzo charakterystyczne objawy, inne z kolei początkowo nie powodują większych obaw, dopiero z czasem stają się przyczyną poważnych problemów. W każdym przypadku warto jednak skorzystać z fachowej pomocy specjalistów.

Jak rozpoznać awarię kotła grzewczego?

Rodzajów kotłów grzewczych jest wiele, zasilane są różnymi paliwami, działają w oparciu o odmienne technologie, dlatego też ewentualnych przyczyn, jak i objawów usterek można wymienić sporo. Co ważne, do awarii dochodzi nie tylko w przypadku starszych modeli. Również nowsze urządzenia renomowanych marek mogą w pewnym momencie odmówić posłuszeństwa. Z doświadczenia wynika, że wiele problemów wynika przede wszystkim z pewnych błędów eksploatacyjnych użytkowników, zdecydowanie rzadziej przyczyną są uchybienia fabryczne. W tym przypadku skupimy się na podstawowych objawach, które powinny skłonić cię do kontaktu z fachowcem. Nasza firma specjalizuje się w serwisie kotłów Viessmann, Buderus i Junkers, więc jeśli posiadasz jedno z tych urządzeń — zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Jednym z najczęstszych objawów wskazujących na awarie kotła grzewczego jest niska wydajność cieplna. Dochodzi wówczas do sytuacji, gdy pomimo spalania dużej ilości paliwa, nie jest zapewniony odpowiedni komfort cieplny. Jeśli problem ten występuje od początku stosowania urządzenia, najprawdopodobniej przyczyną jest dobór zbyt małej mocy kotła w stosunku do powierzchni budynku, jaka wymaga ogrzania. Niejednokrotnie jednak to użytkownicy przyczyniają się do problemów, np. poprzez zastosowanie niskiej jakości opału, co prowadzi do zanieczyszczenia kanałów spalinowych i powierzchni kotła.

W przypadku paliw stałych dość częstą awarią jest zapowietrzanie się kotła, czego objawem jest charakterystyczne stukanie i ostre dźwięki. Dochodzi wówczas do obniżenia sprawności przekazywania ciepła, co skutkuje niedostatecznym ogrzaniem pomieszczeń.

W piecach gazowych najczęstszym powodem usterek jest niedrożność filtra gazowego, zapowietrzanie się instalacji, zablokowany zawór zasilający lub odcięcie zasilania elektrycznego. Może dojść wówczas do zaburzeń w sprawności pieca, braku ciepłej wody, bardzo częste włączanie się kotła gazowego.

Oczywiście to tylko kilka przykładowych usterek, które mogą obniżyć sprawność kotłów grzewczych czy nawet doprowadzić do poważniejszych konsekwencji. Wszelkie niepokojące objawy powinny skłonić Cię do tego, aby niezwłocznie skontaktować się z fachowcem.