Jak zbudowany jest kocioł gazowy dwufunkcyjny?

kocioł gazowy

Wybór odpowiedniego ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć budując lub remontując dom. Praktyka pokazuje, że warto skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, które łączą w sobie ekologię i wysoką efektywność. Przykładem takiego innowacyjnego systemu jest kocioł gazowy dwufunkcyjny. Na czym polega jego fenomen? I jak jest zbudowany? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. 

Kocioł gazowy dwufunkcyjny – jak jest zbudowany?

Standardowy kocioł gazowy dwufunkcyjny składa się z palnika gazowego wyposażonego w zapłonnik, z armatury i orurowania gazowego, a także z armatury i orurowania wodnego. Kolejnymi ważnymi elementami są: wymiennik ciepła, czyli tzw. nagrzewnica, pompa obiegowa, która zapewnia krążenie wody w instalacji, czujnik ciśnienia, a także zawór trójdrogowy, który przełącza tryb pracy kotła. Dzięki wyposażeniu w takie elementy kocioł gazowy może działać efektywnie i ekonomicznie.  

Podstawowe działania mechanizmu

Jaka jest zasada działania kotła gazowego dwufunkcyjnego? I jak to możliwe, że opisane wyżej elementy tworzą jeden, doskonale działający system? Okazuje się, że mechanizm pracy tego urządzenia jest stosunkowo prosty, a jednocześnie bardzo efektywny.

Gaz, który jest dostarczany do palnika zapala się pod wpływem iskry wytwarzanej przez zapłonnik. Paląc się, podgrzewa wodę, która przepływa przez płytowy wymiennik ciepła (element ten powinien wyróżniać się dużą powierzchnią, gwarantującą efektywne ogrzewanie). Podgrzana woda przemieszcza się w instalacji dzięki pracy pompy cyrkulacyjnej, która zostaje uruchomiona w momencie powstania początkowej iskry. Zadaniem zaworu trójdrogowego jest z kolei otwieranie się i zamykanie w taki sposób, by zapewnić obieg wody w danej instalacji.

O czym pamiętać?

Jakie elementy warto wziąć pod uwagę wybierając kocioł gazowy dwufunkcyjny? Czynnikami, które mają wpływ na dobór tzw. mocy grzewczej są m.in. jakość i grubość ocieplenia budynku, wysokość pomieszczeń, które będą ogrzewane, a także ilość ścian (w przypadku mieszkania).

Wiele osób przekonało się, że kocioł gazowy dwufunkcyjny to rozwiązanie, które wykazuje wiele zalet. Niektóre z nich to:  

  • kompaktowa budowa, dzięki której kocioł zajmuje mniej miejsca niż kocioł grzewczy i podgrzewacz ciepłej wody osobno,
  • niższa cena zakupu, która wynika z posiadania jednego, kompleksowego urządzenia, a nie dwóch osobnych,  
  • uniwersalność, która ma duże znaczenie w nowoczesnych budynkach.