Jak ogrzewać dom gazem i nie przepłacić?

kocioł na gaz do ogrzewania

Ciągle myślisz o dużych rachunkach za gaz? Jest to problem wielu osób. Wymiana całego systemu grzewczego, choć polecana, wymaga dużych nakładów pieniężnych. Ogrzewanie gazem nie jest najtańszym sposobem na zapewnienie domownikom ciepła w domu, jednak istnieją rozwiązania, które pomogą znacząco zaoszczędzić. Przeczytaj, co warto zrobić, aby ogrzewanie domu za pomocą gazu, nie było tak drogie.

Zadbaj o termomodernizację domu

Chociaż termomodernizacja to duże wyzwanie, szybko można zauważyć jak znaczące oszczędności przyniesie. Dlaczego? Budynek, który nie został zbudowany zgodnie z zasadami efektywności energetycznej, z nieszczelnymi oknami i drzwiami, będzie miał o wiele większe zapotrzebowanie na energię cieplną, ponieważ ciepło będzie po prostu uciekać. Odpowiednio wydajna termomodernizacja może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, natomiast wszystkie koszty zwrócą się w ciągu kilku zim, a rachunki znacznie się obniżą.

Wymiana kotła na kondensacyjny

Na rynku możemy spotkać wiele specjalistycznych kotłów do ogrzewania centralnego. Różnią się głównie ceną oraz tym, w jaki sposób spalają paliwo. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest zainwestowanie w piec kondensacyjny, których sprawność przekracza nawet 110%. W porównaniu tradycyjne piece zazwyczaj posiadają sprawność w wielkości około 90%. Co to oznacza? Jest to sposób na oszczędzenie nawet 40% gazu. Niestety dobrej jakości piec kondensacyjny to spory koszt, natomiast zwraca się on bardzo szybko-najczęściej w przeciągu dwóch najbliższych sezonów grzewczych. Warto pamiętać, że do ekonomicznego ogrzewania potrzebne są nowoczesne, ale i sprawne kotły gazowe. Serwis jest bardzo istotny. Warto, aby powierzać swoje piece jedynie profesjonalnym serwisom, najlepiej rekomendowanym przez producentów.