Różnice między kotłem kondensacyjnym a konwencjonalnym

kotły kondensacyjne

Kotły kondensacyjne i konwencjonalne to dwa typy często wykorzystywanych pieców gazowych. Są to komponenty raczej niezawodne i mało kłopotliwe w użytkowaniu. Każdy z nich ma pewne zalety, a także wady. Jakie elementy są ważne przy wyborze konkretnego modelu kotła c.o.? Czym różnią się te dwa podstawowe produkty? Poniżej przedstawiamy zasadnicze kwestie dotyczące wskazanych wyrobów.

Charakterystyka kotłów kondensacyjnych

Kotły kondensacyjne wyróżniają się najwyższą sprawnością cieplną przy jednoczesnym ograniczonym zużyciu energii. Warto zauważyć, że są to komponenty bardziej przyjazne dla środowiska. Piece kondensacyjne wyposażone są w zamkniętą komorę spalania. Jest to związane z tym, że urządzenie pobiera powietrze do spalania z zewnątrz obiektu. Działanie sprzętu oparte jest na zjawisku skraplania wody umieszczonej w spalinach powstających w chwili spalania paliwa. Wskazane zjawisko określane jest mianem kondensacji. Umożliwia ona odzyskanie energii, która przechodzi do instalacji i nie rozprasza się w postaci pary, która odprowadzana jest przez komin. System przyczynia się do tego, że kotły kondensacyjne pracują z wyższą sprawnością. Co więcej, zapewniają one także niższe koszty ogrzewania.

Kilka słów o kotłach konwencjonalnych

Kocioł konwencjonalny ma najczęściej otwartą komorę spalania. Zasadniczym elementem związanym z budową jest wymiennik ciepła. Piece konwencjonalne to trwałe wymienniki ciepła. Zasadniczym składnikiem budowy jest pompa obiegowa i palnik. Działanie urządzenia oparte jest na spalaniu paliwa. Podkreślić należy fakt, że część ciepła nie jest wykorzystana. Określane jest ono mianem ciepła utraconego. W porównaniu z kotłem kondensacyjnym ma niższą sprawność, co w konsekwencji prowadzi do większego zużycia paliwa dla uzyskania pożądanej temperatury. Ważną zaletą produktu jest jego cena. W tym przypadku tworzy się również mniejsza ilość spalin.