Podstawowe rodzaje kotłów gazowych

Kotły jedno- i dwufunkcyjne

Kotły gazowe to urządzenia, które są niezwykle komfortowe w obsłudze, ponieważ poza ustawieniem żądanej temperatury, jaką mają zapewnić, rola ich użytkownika ogranicza się w praktyce do pamiętania o przeglądach okresowych i wzywaniu kominiarza do czyszczenia instalacji kominowej. Kotły gazowe są dostępne w różnych typach. Producenci oferują urządzenia jedno i dwufunkcyjne. Dostępne są także kotły o budowie tradycyjnej oraz kotły kondensacyjne, które umożliwiają odzyskiwanie energii z produktów spalania gazu. Sprawdźmy, czym się od siebie różnią rozmaite rodzaje kotłów.

Kotły jedno- i dwufunkcyjne

Kotły jednofunkcyjne to urządzenia, które mogą zajmować się jedynie podgrzewaniem wody na potrzeby systemu centralnego ogrzewania. Jeżeli użytkownik chciałby dodatkowo zapewnić sobie możliwość uzyskiwania ciepłej wody użytkowej, musi dokupić do kotła jednofunkcyjnego dodatkowy osprzęt.

Kotły dwufunkcyjne mogą dostarczać zarówno wody dla instalacji centralnego ogrzewania, jak i przygotowywać ciepłą wodę użytkową, przy pomocy wbudowanego urządzenia, tzw. ogrzewacza przepływowego. Kocioł tego typu może więc działać bez konieczności dokupywania dodatkowych urządzeń.

Kotły tradycyjne i kondensacyjne

Tradycyjne kotły gazowe pozwalają na podgrzewanie wody dzięki energii pozyskiwanej ze spalania gazu. Urządzenia tego typu są bardzo wygodne w obsłudze i sporo tańsze od modeli kondensacyjnych.

Kotły kondensacyjne działają na takiej samej zasadzie co kotły tradycyjne, tj. podgrzewają wodę dzięki spalaniu gazu. Jednak dodatkowo mają możliwość wykorzystania energii zawartej w powstających spalinach. Ochłodzone spaliny ulegają skropleniu w postaci kondensatu, który musi być usunięty na zewnątrz. Dodatkową cechą kotła kondensacyjnego jest to, że wykorzystuje on zamkniętą komorę spalania. Oznacza to, że powietrze niezbędne do jego pracy musi być dostarczane z zewnątrz, a nie pobierane z pomieszczenia jak w kotłach tradycyjnych. Podnosi to komfort korzystania z urządzenia, ponieważ może ono być zainstalowane w dowolnym pomieszczeniu, do którego da się doprowadzić przewód kominowo-wentylacyjny.