O czym należy pamiętać, urządzając domową kotłownię?

domowa kotłownia

Kotłownia jest miejscem potencjalnie niebezpiecznym. Nie dziwi więc, że musi być zaplanowana w odpowiedni sposób, aby była bezpieczna. O czym więc pamiętać podczas jej planowania oraz urządzania? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Rodzaj kotła a urządzanie kotłowni

Jednym z głównych kryteriów, które trzeba wziąć pod uwagę jest to, jaki rodzaj kotła zostanie zamontowany. Np. w przypadku pieców na gaz, których moc nie przekracza 30 kW, nie jest potrzebne osobne pomieszczenie do ich montażu. Natomiast jeśli taki urządzenie posiada zamkniętą komorę do spalania, wówczas kotłownia – zgodnie z przepisami – musi mieć co najmniej 6,5 m3 powierzchni.

W przypadku kotłów na paliwo stałe kluczowa jest wysokość pomieszczenia, która musi wynosić co najmniej 2 metry. Znaczenie ma też to, w jaki sposób kocioł na paliwo stałe zostanie ustawiony, a kluczowe znaczenie ma w tym aspekcie m.in. odległość urządzenia od ścian. W przypadku boków ma być to co najmniej 1 metr, natomiast tylnej części co najmniej 70 centymetrów. Chodzi tu także o praktyczność, aby wrzucanie opału było wygodniejsze.

Materiały wykończeniowe w kotłowni

Kolejny aspekt obejmuje to, jakie materiały wykończeniowe zostaną zastosowane w takim pomieszczeniu. Muszą być one oczywiście niepalne, dlatego dobrze sprawdzą się podłogi betonowe, a także przystosowane stricte do tego celu płytki z ceramiki. Kluczowe znaczenie odgrywa też wentylacja. Absolutnie nie można jej zasłaniać żadnymi przedmiotami, gdyż może być to po prostu niebezpieczne.

Miejsce do przechowywania opału

Warto także mieć na uwadze, że w przypadku kotłów stałych miejsce na opał wcale nie powinno znajdować się w tym pomieszczeniu, właśnie ze względu na bezpieczeństwo. Kluczowe jednak jest to, aby takie oddzielne pomieszczenia nie były oddalone zbyt daleko, co mogłoby utrudniać dostęp.

Jak widać urządzając domową kotłownię trzeba pamiętać o szeregu różnych kwestii, co pozwoli zadbać nie tylko o wygodę użytkowania takiego wnętrza, ale przede wszystkim o jego bezpieczeństwo.