Najczęstsze awarie kotłów gazowych

naprawa gazowego kotła

Kocioł grzewczy to najważniejszy, a jednocześnie najdroższy w zamontowaniu i utrzymaniu element całej instalacji. Jest to bardzo popularne rozwiązanie, często stosowane w wielu domach i przedsiębiorstwach w Polsce. Istnieje kilka najczęstszych rodzajów awarii kotła, które można zdiagnozować stosunkowo szybko i łatwo im zaradzić. Wystarczy dowiedzieć się, jak to zrobić.

Co może stać się z kotłem?

Niestety każdorazowa awaria wiąże się z dużymi wydatkami oraz oczywiście zatrzymaniem dostawy ciepła, a w tym często wody, na czas naprawy. Szczególnie zimą może być to bardzo dotkliwe. Pomimo wielu możliwych problemów związanych z działaniem pieca, najczęstszym powodem usterek kotła gazowego jest niedrożność filtra gazowego, zapowietrzenie instalacji, zablokowany zawór zasilający lub odcięcie zasilania elektrycznego. Mogą one spowodować ograniczenie pracy, zmniejszoną wydajność lub kompletne zatrzymanie urządzenia. Oczywiście czasem zdarzają się inne, niespodziewane problemy wynikające z niezależnych od nas przyczyn, takich jak zużycie części. Wówczas nieoceniony będzie serwis urządzeń grzewczych.

Jak uniknąć problemów związanym z pracą kotła gazowego?

Choć odpowiedź może wydawać się banalna, najbardziej skuteczną metodą zapobiegania awarii są regularne kontrole i przeglądy pieca. Pozwolą na wcześniejsze wykrycie przynajmniej części z tych popularnych usterek, a jednocześnie umożliwią zapobieganie dłuższych i bardziej skomplikowanych awarii. Jeżeli któryś z domowników ma wykształcenie techniczne, to często samodzielnie wykonany przegląd wystarcza. W innym przypadku warto chociaż raz na pół roku, wraz ze zmianą sezonów grzewczych, skonsultować stan pieca z profesjonalistą. Dobrze jest mieć kontakt z osobą, znającą się na konkretnych modelach i markach. Usprawni to ewentualnie proces wymiany lub naprawy konkretnych części.