Kotły kondensacyjne, czyli jak oszczędzać na ogrzewaniu gazem?

kocioł kondensacyjny

Kocioł kondensacyjny należy do jednego z ciekawszych urządzeń, jeżeli chodzi o ogrzewanie. Jest to bowiem rodzaj pieca gazowego, którego działanie, tak jak sama nazwa wskazuje, opiera się na technice kondensacji, która umożliwia nam ogrzewanie pomieszczeń nie tylko dzięki ciepłu wytwarzanemu w momencie spalania gazu, bowiem kocioł tego typu pobiera również ciepło z powstających spalin. Proces ten następuje poprzez schłodzenie owych spalin oraz doprowadzenie do pełnego skroplenia pary wodnej. Dodajmy także, iż kotły kondensacyjne mogą współpracować z różnymi typami centralnego ogrzewania, a dzięki nim mamy możliwość ogrzewania wody użytkowej. Faktem jest również to, iż kotły tego typu posiadają dwie komory spalania.

Jakie zalety posiadają kotły kondensacyjne?

Podstawą, jeżeli chodzi o zalety płynące z użytkowania kotła kondensacyjnego, jest niewątpliwie to, iż dzięki niemu uzyskujemy możliwość dużo bardziej ekonomicznego ogrzewania pomieszczeń z uwagi na fakt, że system ten przy mniejszej ilości zużycia gazu skuteczniej ogrzeje większą powierzchnię takie jak mieszkania, biura czy innej nieruchomości. Wiąże się z tym jeszcze jedna korzyść, a mianowicie oszczędność finansowa. Sam gaz jako paliwo grzewcze jest już jedną z tańszych opcji, a dokładając do tego piec kondensacyjny, możemy liczyć na jeszcze mniejsze rachunki, ponieważ tak jak wspomnieliśmy już o tym wcześniej, kocioł tego typu potrzebuje mniejszej ilości paliwa do ogrzania pomieszczenia niż kocioł tradycyjny.

Kotły kondensacyjne to także bardzo przyjazne środowisku naturalnemu rozwiązanie, ponieważ dzięki odzyskiwaniu ciepła ze spalin do atmosfery dostaje się dużo mniejsza ilość szkodliwych substancji takich jak, chociażby dwutlenek węgla. Bardzo ważną kwestię w kontekście kotłów grzewczych stanowi oczywiście także bezpieczeństwo ich użytkowania. Ogromną zalet, jeżeli chodzi o kotły kondensacyjne w tym kontekście jest zamknięta komora spalania sprawiająca, że do wnętrza obiektu nie przedostają się szkodliwe spaliny, a ryzyko powstania pożaru zostaje maksymalnie zredukowane. Ponadto, kotły kondensacyjne pracują w pełni automatycznie.