Kocioł gazowy czy pompa ciepła – co wybrać?

kocioł gazowy

Przed wyborem sposobu ogrzewania stoi wielu domowników, którzy niedawno zakończyli budowę domu. To również dylemat inwestorów, którym zależy na jak największej energooszczędności. Zapewnienie budynkowi ciepła – szczególnie zimą, jest niezbędne, aby mieszkańcy mogli żyć w komfortowych warunkach.

Wówczas pojawia się pytanie: kocioł gazowy czy pompa ciepła? Obydwa urządzenia charakteryzują się niską emisją oraz brakiem konieczności obsługi manualnej. Ale czy któreś z rozwiązań może być korzystniejsze?

Pompa ciepła i kocioł gazowy – wspólne zalety

Zarówno pompę ciepła, jak i kocioł gazowy wyróżnia kilka wspólnych zalet. Obydwa sposoby ogrzewania nie wymagają ręcznej obsługi. Jako urządzenia elektryczne, po zainstalowaniu działają na zasadzie automatyzmu, w który nie trzeba ingerować. Ponadto charakteryzuje je niska, a nawet prawie zerowa szkodliwość dla środowiska. Pompa ciepła wykorzystuje do ogrzewania bezpieczną energię gruntową (środowiskową), a w przypadku kotła gazowego można zdecydować się na zasilenie go gazami płynnymi, które emitują jedynie śladowe ilości zanieczyszczeń.

Każdy sprzęt wymaga również odpowiedniego zagospodarowania w przestrzeni użytkowej. Nie należy się jednak martwić, ponieważ pompa cieplna i kocioł gazowy to urządzenia małogabarytowe.

Rozwiązania grzewcze – porównanie

W wyborze odpowiedniego sposobu ogrzewania kluczową kwestią jest wysokość kosztów, które będą wiązać się po pierwsze – ze wstępną inwestycją, a po drugie – z eksploatacją. Różnica między pompą ciepła a kotłem gazowym jest następująca: w przypadku pompy wkład inwestycyjny jest o wiele większy (nawet o 30 tysięcy złotych) niż podczas zakupu kotła gazowego. Natomiast koszty eksploatacyjne są nieco wyższe w rozwiązaniu gazowym. Jednym z kierunków, który warto obrać przy podejmowaniu decyzji jest określenie jak wiele pieniędzy można zainwestować już na samym początku.

Łatwość montażu i serwisowania stoi zdecydowanie po stronie kotłów gazowych. System ogrzewania gazowego jest znany wszystkim instalatorom, dlatego nie ma trudności w znalezieniu ekipy, która go zainstaluje. Podobnie jest z ewentualną naprawą – urządzenia produkowane są przez wiele firm, a serwis kotłów gazowych świadczony przez naszą firmę jest bezproblemowy i szeroko dostępny. Z kolei do montażu pompy cieplnej wymagane jest zatrudnienie pracowników, którzy posiadają wiedzę na temat takiego rozwiązania grzewczego. Naprawa pomp może być bardziej problemowa, jednakże nie jest niemożliwa, ponieważ w naszej firmie specjalizujemy się serwisowaniem również tych urządzeń.