Jak wygląda montaż kotła gazowego?

montaż kotła gazowego

Kotły gazowe to niezwykle wygodny sposób na ogrzewanie domu. To stosunkowo nieduża instalacja, która po uruchomieniu jest właściwie zupełnie bezobsługowa, a oprócz dania wnętrzom odpowiedniego ciepła, jest w stanie również zapewnić gorącą wodę użytkową. To sprawia, że rozwiązanie to umożliwia znaczne oszczędności, przy nieszczególnie dużych kosztach samej inwestycji. Należy jednak pamiętać, że oprócz zakupu kotła, trzeba go również zamontować. Tego nie może zrobić każdy. Ponieważ bez odpowiedniej wiedzy może być to niebezpieczny proces, montaż kotła gazowego powinien wykonać instalator o aktualnych uprawnieniach elektrycznych oraz gazowych. Da to pewność, że nie dojdzie do wypadku, ani podczas montażu, ani w czasie użytkowania. 

Pierwszym krokiem montażu jest ustawienie kotła w wyznaczonym miejscu lub zawieszenie go na ścianie (pamiętając o wymaganych odstępach montażowych). Następnie należy podłączyć go za pomocą odpowiednich przewodów do instalacji gazowej oraz centralnego ogrzewania – to najważniejszy element całego procesu. Właściwe poprowadzenie rur wymaga niezbędnej wiedzy i utrzymania określonych środków bezpieczeństwa. Jeśli kocioł ma również zapewniać ciepłą wodę, należy zamontować do niego odpowiedni zasobnik, a do niego z kolei doprowadzić rury do wody zimnej oraz ciepłej. Następnie należy podłączyć kocioł do wentylacji i upewnić się, że instalacja jest szczelna. 

Jak przygotować się do montażu kotła gazowego?

W większości przypadków kotły gazowe montuje się w przeciągu jednego dnia. Jeśli wymagane są dodatkowe prace, jak wymiana istniejących rur, okres ten może wydłużyć się do dwóch lub trzech. Jeśli nowy kocioł ma być podłączony do starych rur centralnego ogrzewania, warto je wypłukać. Nie jest to konieczne, ale zdecydowanie warto to zrobić, jeśli nie planuje się wymieniać przewodów na nowe. Używa się do tego specjalnie stworzonych w tym celu środków chemicznych, które trzeba dodać do wody i następnie przez długi czas utrzymywać jej ciągły przepływ w wysokiej temperaturze. Następnie trzeba przepłukać całą instalację ponownie za pomocą czystej wody.