Jak użytkować kotły gazowe? Zasady postępowania

kotły gazowe

Popularność kotłów gazowych rośnie i właściciele domów coraz częściej wybierają je jako główne źródło ciepła. Jest to bez wątpienia spowodowane wciąż rozwijającą się technologią w tym zakresie oraz faktem, że obsługa kotłów gazowych jest prosta nawet dla laika. Plusem kotłów gazowych jest również fakt, że oprócz wytwarzania ciepła, mogą one ogrzewać wodę użytkową. 

Jak wybrać dobry piec i gdzie go umieścić

Dostępne są kotły kondensacyjne i tradycyjne. Dzisiaj szczególnie poleca się modele kondensacyjne, które dzięki swojej budowie spalają mniej paliwa, wytwarzając tyle samo ciepła, co kotły tradycyjne. Ma to swoje odzwierciedlenie w niższych rachunkach.

Kotły rozróżnia się również ze względu na otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Kocioł gazowy z otwartą komorą spalania pod żadnym pozorem nie powinien być zamontowany w pomieszczeniu użytkowym, ponieważ pobiera powietrze z miejsca, w którym się znajduje, zwiększając tym samym stężenie dwutlenku węgla. Jest to niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi. Inaczej jest z kotłami z zamkniętą komorą spalania, ponieważ one pobierają powietrze z zewnątrz, a co za tym idzie, nie stwarzają zagrożenia i nie wychładzają pomieszczenia, w którym są zamontowane.

Konieczne konserwacje urządzenia

W związku z tym, że urządzenie działa automatycznie, nie trzeba poświęcać mu wiele uwagi. Konieczna jest jednak konserwacja urządzenia przez specjalistów przynajmniej raz do roku. Pozwala to na zachowanie bezpieczeństwa oraz gwarantuje, że urządzenie będzie w lepszym stanie technicznym, co w ostateczności przekłada się na mniejsze rachunki oraz jest korzystne dla ekologii. Ponadto, urządzenie cyklicznie kontrolowane, jest mniej narażone na niespodziewane usterki.