Jak oblicza się potrzebną moc grzewczą kotła?

kociął grzewczy

Dobór kotła o odpowiedniej mocy grzewczej ma bezpośredni wpływ nie tylko na cenę urządzenia, ale przede wszystkim koszt ogrzewania w przyszłości. Podczas określania tego parametru trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim powierzchnię, jaka ma być ogrzana, a także poziom termoizolacji budynku. Prawidłowe wyliczenia są w tym przypadku bardzo ważne, gdyż niewłaściwie dobrany kocioł może powodować problemy w trakcie eksploatacji, narażając przy tym na niepotrzebne straty finansowe.

Co trzeba wziąć pod uwagę, obliczając moc grzewczą kotła?

Obecnie na rynku dostępne są urządzenia grzewcze o różnej mocy. Są modele, które zapewniają moc zaledwie na poziomie 6 kW, jak i większe urządzenia zapewniające moc nawet do 40 kW. Należy przy tym dodać, że producenci określają moc maksymalną, a więc taką, jaką kocioł może uzyskać przy zastosowaniu parametrów energetycznych określonych w dokumentacji technicznej. Jednocześnie projektanci budynków, np. domów jednorodzinnych, umieszczają w projekcie dane na temat sugerowanej mocy urządzenia grzewczego i to właśnie tą informacją warto się kierować.

Dokonując samodzielnych obliczeń, należy wziąć pod uwagę dwa podstawowe czynniki:

  • powierzchnię obiektu przeznaczoną do ogrzania w metrach kwadratowych (m2),
  • wysokość pomieszczeń w metrach (m).

Dodatkowo istotna jest informacja o ilości łazienek, o ile urządzenie ma być też wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody.

Oprócz tego podczas wyznaczania wskaźnika powierzchniowego trzeba wziąć pod uwagę stopień wykonanej izolacji termicznej. W nowszych obiektach zwykle izolacja jest bardzo dobra, w starszych budynkach, np. stare kamienice, termoizolacja bywa na niskim poziomie lub w ogóle jej nie ma.

Standardowo moc kotła oblicza się mnożąc powierzchnię domu (m2) przez wysokość (m) oraz tzw. wskaźnik powierzchniowy (w Watach na m3).

Przy obliczaniu mocy grzewczej kotła skorzystaj z pomocy fachowców

Właściwe obliczenie mocy grzewczej kotła oraz wybór wysokiej jakości urządzenia to dwa podstawowe czynniki, które są w stanie zapewnić ci komfort cieplny w domu na satysfakcjonującym poziomie. Dlatego właśnie nasza firma zapewnia autoryzowany serwis Junkers, Buderus czy Viessmann. Pomożemy Ci także w trafnym określeniu mocy grzewczej, która w pełni pokryje zapotrzebowanie na ciepło twojego domu. Unikniesz w ten sposób często popełnionego błędu polegającego na tzw. przewymiarowaniu, czyli zakupie kotła o znacznie większej mocy niż to jest konieczne. Konsekwencją takiej decyzji są dotkliwe koszty ogrzewania.