Dobór kotła o odpowiedniej mocy grzewczej ma bezpośredni wpływ nie tylko na cenę urządzenia, ale przede wszystkim koszt ogrzewania w przyszłości. Podczas określania tego parametru trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim powierzchnię, jaka ma być ogrzana, a także poziom termoizolacji budynku. Prawidłowe wyliczenia są w tym przypadku bardzo ważne, gdyż niewłaściwie dobrany kocioł może powodować problemy w trakcie eksploatacji, narażając przy tym na niepotrzebne straty finansowe.
Obecnie na rynku dostępne są urządzenia grzewcze o różnej mocy. Są modele, które zapewniają moc zaledwie na poziomie 6 kW, jak i większe urządzenia zapewniające moc nawet do 40 kW. Należy przy tym dodać, że producenci określają moc maksymalną, a więc taką, jaką kocioł może uzyskać przy zastosowaniu parametrów energetycznych określonych w dokumentacji technicznej. Jednocześnie projektanci budynków, np. domów jednorodzinnych, umieszczają w projekcie dane na temat sugerowanej mocy urządzenia grzewczego i to właśnie tą informacją warto się kierować.
Dokonując samodzielnych obliczeń, należy wziąć pod uwagę dwa podstawowe czynniki:
Dodatkowo istotna jest informacja o ilości łazienek, o ile urządzenie ma być też wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody.
Oprócz tego podczas wyznaczania wskaźnika powierzchniowego trzeba wziąć pod uwagę stopień wykonanej izolacji termicznej. W nowszych obiektach zwykle izolacja jest bardzo dobra, w starszych budynkach, np. stare kamienice, termoizolacja bywa na niskim poziomie lub w ogóle jej nie ma.
Standardowo moc kotła oblicza się mnożąc powierzchnię domu (m2) przez wysokość (m) oraz tzw. wskaźnik powierzchniowy (w Watach na m3).
Właściwe obliczenie mocy grzewczej kotła oraz wybór wysokiej jakości urządzenia to dwa podstawowe czynniki, które są w stanie zapewnić ci komfort cieplny w domu na satysfakcjonującym poziomie. Dlatego właśnie nasza firma zapewnia autoryzowany serwis Junkers, Buderus czy Viessmann. Pomożemy Ci także w trafnym określeniu mocy grzewczej, która w pełni pokryje zapotrzebowanie na ciepło twojego domu. Unikniesz w ten sposób często popełnionego błędu polegającego na tzw. przewymiarowaniu, czyli zakupie kotła o znacznie większej mocy niż to jest konieczne. Konsekwencją takiej decyzji są dotkliwe koszty ogrzewania.