Jak działa piec gazowy dwufunkcyjny?

kocioł gazowy

Obecnie inwestorzy indywidualni najchętniej wybierają do ogrzewania domów dwufunkcyjne piece gazowe. Z czego to wynika, jak działają takie urządzenia oraz jakie są ich największe zalety?

Jaka jest zasada działania pieców gazowych dwufunkcyjnych?

Zgodnie z nazwą, kotły dwufunkcyjne mają dwa wymienniki ciepła. W jednym z nich podgrzewa się wodę, która następnie płynie do grzejników, w drugim zaś znajduje się woda przepływająca do kranów. W praktyce więc dwufunkcyjne piece gazowe służą do zasilania instalacji centralnego ogrzewania oraz do podgrzewania CWU.

Zasada działania tych urządzeń polega na zapalaniu się gazu, który ma za zadanie podgrzewać przepływającą wodę. Aby proces ten był efektywny, wymiennik musi mieć oczywiście odpowiednio dużą powierzchnię. W praktyce nie trzeba jednak obawiać się, że dojdzie do podgrzania wody do zbyt wysokiej temperatury, bowiem pompa uruchamiana jest tylko wtedy, gdy pojawi się iskra.

Jakie są rodzaje kotłów dwufunkcyjnych?

Na rynku dostępnych jest kilka różnych wariantów kotłów dwufunkcyjnych. Jedne z najnowocześniejszych i najoszczędniejszych to kotły kondensacyjne, których serwisowaniem zajmujemy się również w naszej firmie. Urządzenia te cechują się wysoką sprawnością dzięki temu, że wykorzystują ciepło zawarte w spalinach. Są przystosowane też do tego, by minimalizować straty ciepła, co w praktyce wpływa na długoterminowe oszczędności inwestora.

Jakie są zalety pieców gazowych dwufunkcyjnych?

Wiemy już, jaka jest zasada działania tego typu urządzeń. Dlaczego jednak cieszą się one obecnie tak dużą popularnością? Przede wszystkim łączą funkcje dwóch urządzeń w jednym, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w budynkach, w których nie ma miejsca na osobny kocioł oraz zasobnik.

Kolejnym atutem jest to, że w praktyce niższy jest koszt zakupu, w porównaniu z kotłem gazowym jednofunkcyjnym. Łatwiejsze jest też przygotowanie instalacji przyłączeniowej.

Piec gazowy dwufunkcyjny to praktyczne w użytkowaniu i nowoczesne urządzenie. Jeśli szukasz firmy zajmującej się serwisowaniem takiego sprzętu na terenie Warszawy i okolic, koniecznie skontaktuj się z nami. Jesteśmy autoryzowanym serwisem i posiadamy wiedzę pozwalającą na przeglądy urządzeń różnych producentów.