Dlaczego warto wymienić kocioł węglowy na gazowy?

węgiel

Wymiana kotła węglowego na gazowy to przede wszystkim bardzo duże korzyści dla środowiska naturalnego, ale to nie jedyna zaleta tego przedsięwzięcia. Ogrzewanie gazowe może okazać się bardziej opłacalne i z całą pewnością jest wygodniejsze w codziennym użytkowaniu.

Korzyści z wymiany kotła węglowego na gazowy

Kocioł gazowy to praktycznie bezobsługowe źródło ciepła. W tym przypadku można zapomnieć o konieczności regularnego dokładania paliwa, co bywa nie tylko czasochłonne, ale i dość problematyczne dla użytkowników pieców opalanych węglem. Poprawia się też komfort cieplny w domu, ponieważ nowoczesne urządzenia wyposażone są w regulację pogodową, a więc możliwość dostosowywania pracy urządzenia do warunków panujących na zewnątrz. Co ważne, kocioł gazowy wpływa nie tylko na komfort ogrzewania domu, ale i korzystania z ciepłej wody użytkowej.

Wytwarzane przez kotły gazowe spaliny nie zawierają szkodliwych dla zdrowia pyłów i wielu innych groźnych substancji występujących w dymie z kominów domów, w których nadal stosowane są piece węglowe. Gaz ziemny uznawany jest za jedno z najczystszych paliw, jakie są używane do ogrzewania budynków. W porównaniu do kotłów węglowych emisja pyłów zawieszonych jest nawet kilkaset niższa.

Warto też wspomnieć o względach ekonomicznych — ogrzewanie gazem ziemnym jest tańsze niż olejem opałowym, a tym bardziej ciekłym propanem czy energią elektryczną. W dłuższej perspektywie za sprawą kotłów węglowych można więc zyskać nie tylko czas, ale i pieniądze. Obecnie decydując się na wymianę kotła węglowego na gazowy, można ubiegać się o dofinansowanie, np. z Programu Czyste Powietrze.

W przypadku typowego, a więc niedużego lub średniej wielkości domu jednorodzinnego, który posiada odpowiednie ocieplenie, zakup nowoczesnego kondensacyjnego kotła gazowego to rozsądne i całkowicie uzasadnione ekonomicznie rozwiązanie. Z całą pewnością takie urządzenie grzewcze będzie gwarantować wyższą sprawność niż kocioł węglowy. Wysoka wydajność i efektywność grzewcza pozwolą już w niedługim czasie zauważyć zwrot inwestycji.